Jak prawidłowo zadbać o akumulator motocyklowy zimą

Okres zimowy wiąże się z większą uwagą skierowaną na swojego żelaznego przyjaciela, w szczególności na akumulator. Całą procedurę trzeba rozpocząć od mycia motocykla, przeprowadzenia konserwacji stosując specjalne środki antykorozyjne i wykonać zatankowanie baku. Aby zapewnić niezakłóconą sprawność akumulatora motocyklowego zimą, bardzo ważne jest zrozumienie, w jaki sposób należy go przechowywać i doładowywać, czyli jak o niego zadbać, aby nie zawiódł wiosną. Czynności muszą być nastawione na przygotowanie akumulatora motocyklowego, który nie może być rozładowany przez całą zimę. Brak prądu spowoduje brak możliwości uruchomienia silnika i skrócenie czasu użytkowania baterii, która może już nadawać się tylko do wymiany.

Jak prawidłowo zadbać o akumulator motocyklowy zimą?

Jeśli motocykl jest przechowywany zimą w nieogrzewanym garażu, należy przynajmniej odłączyć ujemny przewód od zacisku akumulatora. Jeśli na zewnątrz są silne mrozy, najbardziej poprawne będzie wyjęcie i przechowywanie baterii w ciepłym pomieszczeniu.Trzeba pamiętać, aby zwracać uwagę na zaciski akumulatora, ponieważ warunki pogodowe często powodują korozję lub tworzenie się na nich tlenków. Dlatego należy regularnie sprawdzać i w razie potrzeby zdjąć zaciski.

Do tego odpowiedni jest papier ścierny, następnie pokryć zaciski specjalnym żelem przewodzącym, aby zapobiec korozji. Jak wiadomo samochód niesie ciało, a motocykl – duszę. Ze względu na zwartość pojazdów dwukołowych akumulatory są instalowane w motocyklach o jak najmniejszych rozmiarach i pojemności. Można to łatwo zweryfikować, porównując amperogodziny przeciętnego akumulatora samochodowego i motocyklowego. W połączeniu z sezonowym użytkowaniem motocykli grozi to głębokim rozładowaniem akumulatora podczas zimowego przestoju. Aby tego uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku prostych i niewymagających wysiłku zasad.

Czy wyjmować akumulator z motocykla na zimę, czy doładowywać akumulator zimą?

Te pytania dręczą użytkowników motocykli każdego roku pod koniec jesieni. Przecież nie każdy jest gotowy zostawić swój motocykl w garażu i oddać go wiosną do serwisu, aby wymienić akumulator na nowy. Przed doładowaniem akumulatora motocyklowego należy zmierzyć napięcie woltomierzem. Odbywa się to przy pracującym silniku. Jeśli uzna się, że nadszedł czas na doładowanie, nie należy próbować tego robić za pomocą prostownika samochodowego.

Jego napięcie jest znacznie wyższe niż wymagane, co może prowadzić do przeładowania akumulatora motocyklowego. Przy wyborze prostownika motocyklowego polecane są produkty z funkcją stabilizacji napięcia. Akumulator należy podłączać do tego urządzenia raz w miesiącu. Przed ładowaniem nie można zapominać o usunięciu smaru z plusa, bo nie przewodzi prądu. Jeśli do zacisków użyje się specjalnego smaru przewodzącego prąd, można go pominąć.

Nowoczesne ładowarki automatyczne pozwolą zadbać o akumulator motocyklowy zimą

Ładowarka do akumulatorów motocyklowych

Ładowarki Victron Energy – Kup online

 

Przechowywanie motocykla w garażu jest najlepszym sposobem ochrony ukochanego jednośladu w okresie zimy. Zadbanie o doładowanie akumulatora motocyklowego nie będzie trudne, jeżeli wejdzie się w posiadanie automatycznej ładowarki. Nie trzeba nawet wyjmować baterii, trzeba jedynie podłączyć do niej ładowarkę, a ona zapewni prawidłowy poziom jej naładowania przez cały okres zimowy.

Brak prądu w garażu nie oznacza, że trzeba rezygnować z doładowania akumulatora ładowarką, ale trzeba do tej czynności wyjąć go z motocykla i przenieść do pomieszczenia gdzie znajduje się gniazdko elektryczne. Jak ładowarka automatyczna dba o akumulator motocyklowy? Uzupełnia energię za pomocą niewielkiego prądu, tym samym wydłużając jego żywotność.Trzeba wiedzieć, że szybkie ładowanie baterii wysokim prądem niekorzystnie wpływa na stan akumulatora.

4.5/5 - (13 votes)

Zobacz także